Slovenskí volejbalisti zdolali Portoriko 3:1 v turnaji Svetovej ligy

13.06.2014 Celý región

Košice 13. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom štvrtom vystúpení vo Svetovej lige nad Portorikom 3:1 a úspešne vstúpili do druhého turnaja v rámci G-skupiny. Vo večernom zápase si Čína zmeria sily so španielskym výberom (20.30).

Slováci po spresnení postupového kľúča, keď istotu účasti vo Final Four budú mať prvé dve reprezentácie G-skupiny, majú reálnu šancu na postup. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho už v sobotu 14. júna nastúpia proti Číne (15.00).

Priebeh zápasu

Slovenskí volejbalisti vstúpili do duelu nebojácne a hneď v úvode si vypracovali trojbodový náskok (3:0, 4:1 i 5:2). Portoričania postupne náskok súpera zmazali, najprv zrovnali na 7:7 a vzápätí ich Bencz pokazeným smečom poslal do vedenia - 7:8. Až do druhého technického oddychového času sa súperi striedali vo vedení, potom Kostoláni zrovnal na 17:17 a Bencz dvomi presnými loptami naklonil misku váh na stranu Slovenska - 19:17. Hosťujúci tím korigoval na 21:22, ale záver setu patril slovenskému výberu, ktorý ho získal v pomere 25:21.

Úvod druhého setu priniesol vyrovnanú partiu a obaja súperi sa striedali v jednobodovom vedení. Od stavu 8:8 sa Portoriku podarilo zaznamenať trojbodovú šnúru (8:11), po ďalších dvoch výmenách však Bencz korigoval na 10:11. Slováci zrovnali vďaka presnému smeču Kohúta na 12:12 a vyrovnaný priebeh bol až do stavu 18:18. Potom slovenský tím zaznamenal tri body v rade a zvládol i koncovku setu. Kohút esom o pásku stanovil jeho rezultát na 25:22.

Portoričania začali tretie dejstvo koncentrovane a odmenou im bolo vedenie 4:1 i 5:2. Slovenskí hráči sa rýchlo otriasli a po úspešných blokoch zrovnali na 5:5. Ich súper sa znova postaral o slovenské manko 6:8 a 8:9. Trojbodová šnúra znamenala dvojbodové vedenie Slovákov, ktoré si udržali až na druhý technický oddychový čas (16:14). Hostia zrovnali na 18:18 i 19:19 a následným bodom sa dostali aj do vedenia - 19:20. Napokon zvládli aj záver setu a získali ho 26:24.

Štvrtý set priniesol vo svojom úvode vedenie Slovenska, o ktoré sa postaral Bencz - 5:2. Ten istý hráč upravil i na 9:6, no Portoričania korigovali dvomi bodmi - 9:8. Slovenský trojblok upravil aj na 12:9, strata koncentrácie a zbytočné chyby však umožnili súperovi zaznamenať päťbodovú šnúru - 12:15. Našťastie pre Slovensko chvíľkové zaváhanie nahradila eufória zo zisku štyroch bodov v rade - 16:14. Za stavu 18:15 zaznamenal Kohút nekompromisným servisom bod a po ňom zaúradoval i slovenský dvojblok - 20:15. Záver štvrtého setu si Slováci postrážili (25:19) a tešili sa zo zisku troch bodov.

2. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach:

Slovensko - Portoriko 3:1 (21, 22, -24, 19)
Zápas trval: 116 minút, rozhodovali: Pierobon (Arg.) a Govenderv (JAR), 2450 divákov.

SR: Zaťko, Bencz, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Kostoláni, Repák, Hruška).
Portoriko: Goas, Muňiz, Cruz, Torres, Soto, Roman, libero Del Valle (Jose Rivera, Jackson Rivera).